Nikotin Bandı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Nikotin Bandı Nedir Ne İşe Yarar?

Nikotin Bandı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Nikotin bandı insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için kullanılan bir ilaç türüdür. Cilde ölçülü miktarda nikotin salarak çalışır, bu da yoksunluk semptomlarını azaltmaya ve bu sayede sigara içme dürtüsünde düşüş olmasına yardımcı olur.

Nikotin yamaları doktor reçetesi ile veya reçetesiz olarak satın alınabilir. Nikotin bağımlılığı seviyenize ve ne kadar sigara içtiğinize bağlı olarak üç farklı dozda (21 mg, 14 mg veya 7 mg) bulunurlar.

Nikotin Bandı Nasıl Kullanılır?

Nikotin bandını kullanmaya başlamadan önce paketin üzerindeki tüm talimatları okumanız ve bunlara harfiyen uymanız önemlidir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Nikotin bandının arkasını çıkarın ve cildinizin saç veya yağ içermeyen, temiz ve kuru bir bölgesine uygulayın. Emilim oranını azaltacağından, yamayı hasarlı veya tahriş olmuş cilt bölgelerine koymaktan kaçınmalısınız.

Uygulama sırasında nikotin cildiniz tarafından emildiği için biraz karıncalanma veya kaşıntı hissetmeniz normaldir. Bu his geçicidir ve yamayı uyguladıktan sonra 15 dakika ila 1 saat içinde kaybolacaktır. Yama kaşınmaya veya yanmaya başlarsa uygulamayı bırakın ve kısa süre içerisinde doktorunuza danışın.

Yamayı her gün 16 ila 24 saat boyunca veya doktorunuz değişim zamanının geldiğini söyleyene kadar kullanın. Bu, doktorunuzun talimatlarına göre sabah, öğle yemeğinden önce veya yatmadan önce yapılabilir.

Yamayı değiştirmeye hazır olduğunuzda dikkatlice soyun ve ikiye katlayın. Ardından eski yamayı atın ve yenisini cildinizin farklı bir yerine yerleştirin.

Asla bir seferde birden fazla veya günde iki defadan fazla nikotin bandı kullanmayın. Cilt tahrişine neden olabileceğinden yamayı çıkarırken de dikkatli olmalısınız.

Doktorunuz isteklerinizi kontrol etmenize ve yoksunluk belirtilerinizin azalmasına yardımcı olması için nikotin bandını, nikotin sakızı veya pastil gibi diğer davranış terapisi ürünleriyle birleştirmenizi önerebilir. Bu tür kombinasyon tedavilerinin içtiğiniz sigara sayısını azaltmada sakız veya pastil gibi tekli NRT formlarından daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kalp rahatsızlığı geliştirme riskini azaltmak için düzensiz kalp atışlarınız, yüksek tansiyonunuz veya kalp sorunlarınız varsa nikotin bandı kullanmayın. Ayrıca fetüsün gelişimine zarar verebileceğinden hamileyken veya emzirirken nikotin bandı kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

Tehlikeli yan etkilere neden olabileceğinden nikotin bandı astımı olan veya nikotine duyarlı kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca salin solüsyonlarına (tuz) alerjiniz varsa yamayı kullanmamalısınız. Çünkü bunlar cildinizde şişlik ve kızarıklıklara neden olabilir.