İş Yerinde Sigara İçmenin Cezası 2023 Yılında Nedir?

İş Yerinde Sigara İçmenin Zararları
İş Yerinde Sigara İçmenin Zararları

İş yerinde sigara içmenin cezası, başkasının özgürlük haklarını ihlal ettiğinden dolayı oldukça ağır olmalıdır. Peki ülkemizdeki sigara içme cezaları ne durumda hiç merak ettiniz mi? Gelin bu yazımızda iş yerinde sigara içmenin cezası hakkında konuşalım.

İş Yerinde Sigara İçmenin Cezası İle İlgili Yasalarımız

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında, tütün ürünlerinin tüketimi ile ilgili birçok madde ve kanun bulunmaktadır. Bu kanunlardan bir tanesi de iş yerinde sigara içmenin cezası ile ilgilidir. Söz konusu durum ile ilgili yasa ve madde şu şekildedir.

Madde 39 – (1) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında tütün mamulü tüketen kişiye, ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlileri tarafından elli Türk Lirası idari para cezası verilir. Bu fıkra hükmü, tütün mamulü tüketilmesine tahsis edilen alanlarda uygulanmaz.

İş Yerinde Sigara İçmek Yasaklanabilir Mi?

4027 numaralı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun ile, iş yerleri de dahil olmak üzere kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünleri tüketilmesi yasaklanmıştır. İş yerindeki herkesin onayı çerçevesinde sigara içilebilir olsa da aksi durumlarda sigara tüketimi mümkün değildir.

Sigara Cezası Kim Yazabilir?

Ülkemizde her konuda toplumun yapısını korumak için yasalar vardır. Ancak bu, herkesin yasaları uygulayabileceği anlamına gelmemektedir. Tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesine dair yasakların uygulayıcısı, mahalli mülkü amir olarak da nitelendirilebilecek olan vali ve kaymakam tarafından görevlendirilmiş kişilerdir.

Sigara İçme Cezası Nereden Görülür?

Sigara içme cezası aldıysanız ya da bu konu ile ilgili şüpheleriniz varsa en hızlı öğrenebileceğiniz yer E-Devlettir. Uygulama üzerinden Vergi, Harç ve Cezalar ile ilgili bölüme gitmeli; ardından kurumu işaretlemeli ve cezalarınızın kontrolünü sağlamalısınız.

İş Yerimde Sigara İçiliyor Ne Yapmalıyım?

İşçinin, iş yerindeki toplum içerisinde sigara tüketmesi kesinlikle yasaktır. İşçi bu fiili esnasında iş güvenliğini riske atabilir, aksaklıklara neden olabilir. Böyle bir durumda iş yeri sahibi tarafından tütün ve tütün ürünleri tüketen kişiye bir adet ihbar gönderilmelidir. İşçinin ihbara ve uyarıya uymaması durumda; işçiden savunma yapması istenir ve işine son verilebilir.

Çalışanların İş Yerlerinde Sigara İçmesi Ne Zaman Yasaklanmıştır?

Ülkemizde, eski yıllarda, kapalı alanlarda hatta ve hatta toplu taşıma araçlarında dahi sigara içilebiliyordu. Daha sonra aşamalı olarak gelen yasaklar ile birlikte insanların sigara içebileceği alanlar kısıtlandı. 2010 yılında ise iş yerleri de dahil olmak üzere tüm kapalı ve toplu alanlarda sigara içmek eylemi tamamen rafa kaldırıldı.

Değerli okurlarımız, web sitemizin bu yazısında; iş yerinde sigara içmenin cezası hakkında bilinen tüm bilgileri sizler ile paylaştık. Daha fazla sigara ile ilgili blog yazısı ve makale okumak için; web sitemizi ziyaret edebilir, istediğini konu başlıklarını yorumlar bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.