1973 Captain Black Tütün Ürünlerinin Yıldızı

Captain Black Tütünleri
Captain Black Tütünleri

1973 Captain Black, okunurken bile bir prestij ürünü olduğunu düşündüğümüz ve dünya çapında en sevilen tütün ürünü olarak da bilinmektedir. Son zamanlarda pipo tütünü olarak daha sık kullanılsa da sigara olarak da sevilen Captain Black bu alanda en çok markalardan birisidir. Hem kalitesi ile hem de uygun fiyatlı olması sebebiyle pipo tütünü sevenler tarafından tercih edilen bir markadır. Tütün, tarihi bakımından binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Tütün yapraklarının kullanımı, Amerika’nın yerlileri tarafından keşfedilmiş ve Avrupa’ya yayılmıştır. Tütün içmenin günümüzde de devam eden bir kültürü bulunmaktadır. Hatta pipo ile tütün kullanımı özellikle ülkemizde bir prestij ve zenginlik göstergesi bir ürün gibi görülmektedir. Captain Black markası da, ülkemiz başta olmak üzere özellikle pipo kullanan tüketiciler için bir numaralı tercih olmuştur.

Ülkemizde birçok yerli yabancı bir çok sigara ve tütün markası hali hazırda günümüze kadar popülerliğini korumuştur. Tabi ki bu önemli süreç o ülke de yaşayan vatandaşların sigara ve tütün kullanımı ile doğru orantıda ilerleme göstermektedir. Öyle ki ülkemizde bir çok sigara caydırma yöntemi karşısında aktif sigara tüketicileri sigara içmekten vazgeçmemiştir. Bu da tabi ki de ülkemizde sigara markalarının varlığını korumaya yardımcı olan en önemli etken olmuştur.

Captain Black’in Tarihi Süreci

Captain Black, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1973 yılında ilk olarak satışa sunulan bir tütündür. O tarihlerde, markanın yaratıcısı olan Lane Limited Inc., pipo tütünü üretim ve tüketim sektöründe lider bir firma olarak tanınıyordu. Captain Black markası ise, dünya genelindeki pipo tütünü sevenler tarafından sevilerek kullanılmaya başlandı. Sonrasında Avrupa’ya uzanan hikayesinde ülkemize de gelen bu marka bir çok Türk vatandaşı tarafından da sevilen bir marka olmuştur. Öyle ki bu markanın tütününü kullansın ya da kullanmasın sigara içen bir çok insan bilir. Bugün, marka hala birçok ülkede popülerliğini korumaktadır.

Günümüz popüler kültüründe tüketicilerin üretimi belirlediği bu dönemde artık üreticiler ürünlerini tüketici isteklerine göre planmaya ve üretmeye başlamışlardır. Bu faktör tabi ki tütün ve sigara üreticiliğinde de etkili bir faktör olmuştur. Captain Black sigara ve tütün ürünler bu konu da diğer rakiplerine göre günümüzde daha avantajlı konumda yer almaktadır. Nedeni ise ürünlerine bir çok çeşit eklemesi olmuştur. Bu çeşitlere birlikte bakalım.

Captain Black Çeşitleri Nedir?

Captain Black markası, tüketicileri için geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Bu ürünler, farklı aromaları ve tatları ile birçok tütün severin damak zevkine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Üreticilerin değil tüketicilerin ürün yelpazesini belirlediği zamanda Captain Black markasının en popüler çeşitlerini sizlere anlatacağız:

Captain Black Gold

Gold, markanın en çok konuşulan ve en çok tüketilen çeşitlerinden biridir. Orta kuvvetli bir aromaya sahip olan bu tütün, birçok tütün sever tarafından tercih edilir. Marka olarak ilk üretimlerinde pipo tüketicileri için tütün üretmesi ve sonrasında her ne kadar sigara üretimine geçse de aromalarının en iyi şekilde alındığı tüketim şekli pipo ile olanıdır. En çok kullanılan bu çeşidinde ise kullanıcılar için tütün vanilya ve meşe aromalarıyla tatlandırılmıştır.

Captain Black Royal

Royal, zengin ve kremsi bir tada sahiptir. Kullanıcıları için daha rahat bir içime sahip olması dikkat çeken bir unsur olmaktadır.  Tütün yaprakları ise bu rahat içime destekleyici, vanilya ve kakao ile tatlandırılmaktadır. Bu tütün, ülkemizde ve diğer ülkelerde genellikle pipo tütünü sevenler arasında oldukça popülerdir.

Captain Black Copper

Copper, diğer tütünlerde olduğu gibi aromasını yumuşatmak amacıyla vanilya kullanılmıştır. Vanilyanın yanı sıra meşe ve tatlı baharatlarla tatlandırılmış bir tütündür. Orta kuvvetli bir aromaya sahip olan bu tütün, Captain Black markasının diğer ürünleri gibi oldukça kalitelidir. Fakat aroması sebebiyle diğer çeşitlerine göre tüketicileri daha az ve sabit tüketicilerdir.

Captain Black Dark

Dark, adında da olduğu diğer tütün çeşitlerine göre güçlü ve zengin bir aromaya sahip bir tütündür. İçimi bu nedenle daha ağırdır. Bu tütün vanilyadan farklı olarak ağırlığını koruması için tatlı baharatlarla tatlandırılmaktadır. Captain Black markasının diğer çeşitlerine kıyasla daha güçlü bir aroma içerir ve bununda tüketicisi genelde seçici tüketicilerdir.

Captain Black Cherry

Cherry çeşidide adını içerisinde bulundurduğu malzemelerden almış olacak ki, tatlı ve meyvemsi bir tada sahiptir. Kiraz aromasıyla tatlandırılan bu tütün, birçok tütün sever tarafından sevilmektedir. Bu tütünün tüketicileri genelde sabit tüketiciler değildir. Her tütün ve sigara kullanıcılarının bu marka da tercih ettiği ve denediği bir çeşittir.

Captain Black Grape

Grape, üzüm aromasıyla tatlandırılmış bir tütündür. Hafif bir aromaya sahip olan bu tütün, pipo tütünü sevenler arasında oldukça popülerdir. Tüketicilerin hafif diye tabir ettiği bu çeşidinde üzüm aromasını yoğun hissetmeleri de tüketicileri memnun eden bir başka unsurdur.

Captain Black Regular

Regular, diğer çeşitlerine kıyasla daha güçsüz ve hafif bir aromaya sahip olan bir tütündür. Ancak yine de kaliteli ve lezzetli bir pipo tütünüdür. Çok yoğun bir tat alınmaması tüketicilerinin bu çeşidi tercih sebebi olmuştur. Diğer tütünlerin aromalarından ve tatlarından sıkılıp değişiklik arayan tüketiciler genelde bu çeşidi tercih etmektedirler.

Captain Black White

White, markanın hafif bir aromaya sahip olan bir tütünüdür. Bu tütün, vanilya ve karamelle tatlandırılmıştır. Markanın diğer ürünleri gibi, bu çeşidi de kaliteli bir pipo tütünüdür. Tüketicileri genelde yeni başlayanlar veya sabit tüketicilerinden oluşmaktadır.

Captain Black Cherry Cream

Cherry Cream, tatlı bir aromaya sahip bir tütündür. Adı gibi içerisindeki bulunan kiraz ve krema aromalarıyla tatlandırılmıştır. Bu tütün, birçok tütün sever tarafından tercih edilmektedir. Genellikle Cherry aroması gibi bunların tüketicileri de denemek amaçlı olsun bir kere bu aromayı kullanmış tüketicilerdir.

Captain Black Sweet

Sweet, hafif ve tatlı bir aromaya sahip olan bir tütündür. Bu tütün içerisinde, vanilya, karamelli ve meşe aromalarıyla tatlandırılmıştır. Vanilya aroması içerisinde ki hafifliği sağlamaktadır. Karamel ve meşe aroması da tatlı olması konusunda destekleyici aromalardır.

Captain black çeşitleri
Captain black çeşitleri

Üretim Süreci

Captain Black markasının tütünleri, yüksek kaliteli tütün yapraklarından elde edilir. 1973 Yılından beri üretim aşamasında markanın en büyük amacı kalitesinden ve tadından ödün vermemek her zaman kaliteli bir ürün çıkartmak olmuştur.  Üretim aşamasında tütün yaprakları özenle seçilir ve işlenir. Daha sonra, aromalarıyla tatlandırma aşamasına geçilir. Bu markası, farklı tatlandırma teknikleri kullanarak farklı aromalar elde etmektedir. Son olarak, tütünler özel ambalajlarda satışa sunulur.

Nasıl Kullanılır?

Captain Black  genelde kullanım olarak pipo tütünleridir. Kullanım içinde ,özel olarak tasarlanmış bir pipo tavsiye edilmektedir. Pipo, doğru şekilde temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Tütün, pipo içine doldurulur ve ateş yakılarak tüketilir. Ateşin tütünü yakması değil, sadece tütünü hafifçe ısıtması gerekmektedir. Tüketicilere tavsiye edilen bu aşamaların en büyük nedeni gerek tütünün kalitesi gerekse aromasının yoğunluğunun tam anlamıyla hissedilmesinden kaynaklıdır.

Sağlık Riskleri

Captain Black markasının tütünleri gibi tüm pipo tütünleri, sağlık riskleri taşır. Pipo tütünü kullanmak geleneksel sigaralardan farksız olarak, kanser, kalp hastalıkları ve solunum yolu problemleri gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, pipo tütünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz önerilir. Sigaradan farklı olarak pipo tütünü direk yakılıp çekildiği için sigaraya göre daha fazla zarar verdiği bilinmektedir.

Sonuç

Captain Black markası, pipo tütünü sevenler arasında oldukça popüler bir markadır.  Bunun haricinde sigara tüketenlerin de mutlaka bir defa olsun tüketmek istedikleri bir markadır. Markanın geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır ve her tütün severin damak zevkine uygun bir ürün bulması mümkündür. Ancak, pipo tütünü kullanmanın sağlık riskleri olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, tütün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.