Sigarada Bulunan Kadmiyumun Zararları Nelerdir?

Kadmiyumun Zararları
Kadmiyumun Zararları

Kadmiyumun zararları özellikle de sigara kullanıcıları tarafından kritik derecede önem arzetmektedir. Özellikle büyük miktarlarda insanlara ciddi zararlar verebilen toksik bir metaldir. Oksidatif stres, hücresel apoptoz veya nekroza yol açabilen proteinler ve enzimlerdeki sülfhidril gruplarına bağlanır ve onları inhibe eder. Bu, kanserler, kalp ve böbrek hastalığı, gastrointestinal tahriş ve sinir hasarı dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

İnsan vücudu, toksik kadmiyum iyonlarına bağlanan ve bunların hücrelere girmesini önleyen protein metallotiyoninler gibi birkaç antioksidan sistem üreterek kendisini kadmiyum gibi zararlı maddelerden korumak üzere tasarlanmıştır. Kadmiyum hücreye girdiğinde, enerji (ATP) ve oksijen (O2) molekülleri yapmaktan sorumlu olan mitokondriye zarar verebilir. Kadmiyum mitokondri zarına bağlandığında iltihaplanmaya ve oksidatif strese neden olabilir. Ortaya çıkan hasar organ yetmezliğine ve ölüme yol açabilir.

Kadmiyumun solunması, insanların kadmiyuma maruz kalmasının ana yoludur. Bu, sigara dumanını soluduklarında veya su, toprak veya kadmiyum ile kontamine olmuş yiyecekleri içtiklerinde olur. Sigara içenler, içmeyenlere göre kanlarında daha yüksek kadmiyum seviyelerine sahip olma eğilimindedir.

 Kadmiyumun Zararları
Kadmiyumun Zararları

Kısa bir süre içinde yüksek düzeyde kadmiyum içeren hava soluduğunuzda, akciğer hasarına ve hatta ölüme neden olabilir. Buna kadmiyum zehirlenmesi denir.

Daha düşük kadmiyum seviyelerine uzun süre maruz kalmak da akciğerlere ve böbreklere zarar verebilir. Bu da kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.

Kadmiyum ile kontamine olmuş yiyecekleri yerseniz, midenizi tahriş edebilir ve kusmaya veya ishale neden olabilir. Kadmiyum ayrıca böbreklerinizde birikerek böbrek hastalığına yol açabilir.

Kadmiyum, kabuklu deniz ürünleri, karaciğer ve böbrek etleri başta olmak üzere birçok gıdada bulunur. Az miktarda içme suyunda ve bazı sanayi sitelerinin etrafındaki toprakta da bulunabilir.

Sağlıklı beslenmek, sigara içmemek ve kadmiyum yayan endüstrilerin yakınında yaşamamak vücuttaki kadmiyum seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olabilir. Kadmiyum zehirlenmesi riski altındaysanız, sağlığınızı kontrol etmek için doktorunuzdan idrar ve kan testleri isteyebilirsiniz.

Yerel sağlık yetkilinizle konuşarak bölgenizdeki kadmiyum kaynakları hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca kadmiyum yayan endüstri, kadmiyumun solunmasından nasıl kaçınılacağı ve su ve yiyeceklerde kadmiyum testi yaptırmanın yolları hakkında bilgi verebilirler.

Kadmiyumun genellikle çevrede bulunan normal miktarlarda kansere neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, kandaki yüksek kadmiyum seviyeleri ile iki yaygın solunum yolu hastalığı olan pnömoni ve grip arasında bir bağlantı vardır.

Kadmiyum ve akciğer enfeksiyonu arasındaki bağlantı, büyük olasılıkla kadmiyumun bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu, daha yüksek kadmiyum seviyelerine sahip kişilerin neden grip ve zatürree olma şansının daha yüksek olduğunu açıklayabilir.

Bu semptomlara ek olarak, kadmiyumun diğer sağlık etkileri arasında yüksek tansiyon, güçlü idrara çıkma isteği ve zayıf ağrılı kemikler bulunur. Bunun nedeni, kadmiyumun böbreklerdeki filtreleme mekanizmasına zarar verebilmesi ve bunun da vücuttan aşırı kalsiyum atılımına yol açabilmesidir.

Kadmiyum gibi yüzlerce madde, sigara içerisinde bulunarak insana zarar vermektedir. Sigaranın tüm zararları için web sitemizin ilgili kategorisini ziyaret edebilirsiniz.