Ramazanda Sigara Kullanımı 2023

Ramazanda sigara kullanımı
Ramazanda sigara kullanımı

Ramazanda sigara kullanımı, içerisinde bir çok soruyu da barındıran bir şeydir. Ramazan ayı, Müslümanlar için oruç ayı olarak kabul edilir. Oruç tutan kişiler ramazan ayı boyunca gün içerisinde akşam ezanı okunana kadar bir şey yemezler ve içmezler. Eğer yedikleri ve içtikleri durumlar olursa oruç kabul olmaz. Hem sabır hem de durumu olmayan insanların halinden anlamak için tutulan orucun en büyük zorluğu bu kısmıdır. İnsanlar oruç tutarken hem fiziksel bir zorluğa hem de psikolojik bir zorluğa göğüs germektedirler. Akşam ezanı okunduğunda ise su içer yemek yer kimileri ise sigara içer. Bu yazımızda sizlere ramazanda sigara kullanımından bahsedeceğiz.

Sigara tüketicilerinin en zorlandığı şey sigaradan uzak kaldıklarında oluşan psikolojik duygu değişimleridir. En çok görülen duygu değişiminin sinir olduğu bilinen bu durumlarda insanlar sakin kalmakta zorlanmaktadırlar. Öyle ki sigara tüketen ve oruç tutan Müslümanlar için ramazan ayı farklı bir sınav niteliğindedir. Ramazanda sigara kullanımı sadece bununla sınırlı değildir tabi ki. Bunların zararlarını, sigara kullanımında oluşacak sorunları ve hatta ramazanda sigara tutan ve oruç tutan insanların yapması gerekenleri sizlere aktaracağız.

Ramazanda Sigara Kullanımının Zararları

Ramazanda oruç tutan ve sigara kullanan insanlar için en büyük zorluk psikolojik ve fiziksel zararlarıdır. İnsan vücuduna normal zamanda kullanımında bile zarar veren sigara ramazan ayında tüketicileri bir hayli zorlamaktadır. Bu zararları başlıklar halinde hep birlikte inceleyelim:

Sigara İçmek Susuzluğu Arttırır

Sigara içmenin bilimsel olarak insan vücudunda su kaybına neden olduğu görülmektedir. Ramazan ayında oruç tutan insanlar sahur vaktinde yemek ve su haricinde sigara tükettiklerinde vücut içilen suyun kaybını hızlandırır ve oruç tuttuğu saatler boyunca sigara içen kişiyi susuz bırakmaktadır. Bunun yanı sıra orucu açtıktan sonra da sigaraya koşan insanlar sahur da her ne kadar su içse de sıvı kaybına uğrayacaklar ve bir sonraki oruç saatlerinde tekrar susuzlukla uğraşacaklardır. Bu susuzluktan kaynaklı da ramazanda sigara kullanan insanlar sinir, öfke gibi duygu değişimlerine maruz kalacaklardır.

Sigara İçmek Kan Şekerini Düşürür

Ramazanda sigara içmek, hali hazırda açlık ve susuzlukla kendilerini tutan insanların kan şekerinin düşmesine neden olacaktır. Kan şekeri değerlerinin normal değerlerde tutulması gereken en önemli zamanlardan birisi olan ramazan ayında sigara içmek oruç tutan insanların sağlığına büyük zararlar vermektedirler. Tavsiye edilen şey ise ramazanda sigara kullanan insanların tüketimlerine ramazan ayı boyunca ara vermeleri veya azaltmalarıdır.

Sigara İçmek Yemek Yeme İştahını Azaltır

İnsanlar yedikleri yemeklerle içtikleri sularla ramazan ayında vücut sağlıklarını dengede tutmaya çalışmaktadırlar. Ramazanda sigara kullanımı, tüketicilerde susuzluğa yol açtığı gibi iştahsızlığa da yol açmaktadır. Sahur kadar sigara tüketen kullanıcılar sahur vakti bir şey yiyemedikleri için oruç vakitlerinde acıkarak zorlanacaklar hatta sağlık sorunları yaşayacaklardır. Bunun yanı iftarda da iştahsızlık nedeniyle bir şey yemekte zorlanacaklar ve vücutlarına ağır bir yük yüklemiş olacaklardır. Bu durum, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını engeller ve sağlığı olumsuz etkiler.

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları

Ramazan ayında sigara tüketen kullanıcıların yaşadığı zorluklardan sizlere bahsettik. Tüketiciler bu sorunları yaşamasın diye onlara her zaman tavsiye edilen şey sigarayı bırakmaları olacaktır. Fakat bağımlılık konusunda bu kadar büyük bir etkiye sahip sigarayı bırakmak tüketiciler için o kadar da kolay olmayacaktır. Şimdi hep birlikte ramazanda sigarayı bırakmanın ipuçlarına bir göz atalım.

Sigarayı bırakmak
Sigarayı bırakmak

Kendinize Hedef Belirleyin

Ramazanda sigara tüketen ve bırakmak isteyen kişilerin yalnızca ramazan ayında değil ramazan ayı dışında da sigarayı bırakmak için çabalamaktadırlar. Bu yöntem ise ramazan ayı dışında da çokça tavsiye edilen ve kullanılan bir yöntemdir. Başarıp başaramama kısmı tüketicinin kendi psikolojik sınavına kalmış olsa da en sağlıklı yöntemlerden birisi olarak görülür. Bu yöntemde insanların sigarayı bırakma konusunda tek aşabilecekleri kişinin aslında kendileri olduğu göstermeye çalışıyoruz. İnsanlar sigarayı bırakma konusunda her geçen gün azaltacak şekilde hedefler koyduklarında bu hedefler kişinin sorumluluk bilincine ve dayanma gücüne kalmaktadır. Eğer kendisiyle olan savaşı tüketici kazanırsa sigarayı rahatça bırakacağı da görülür.

Sigarayı Bırakmaya Hazırlanın

Psikolojik bir yöntem olsa da işe yarayabilen bir yöntemdir. Ramazanda sigara kullanan kişilerin aslında yapması gereken en güzel maddelerden birisidir. Ramazan ayı gelmeden sigarayı bırakmaya hazırlanmaları kendilerini, ramazan ayı geldiğinde sigarayı bırakma konusunda hazır hissedeceklerini göstermektedir. Fakat yine olay kişinin kendisinde başlayıp bitmektedir.

Egzersiz Yapın

Spor yapmak egzersiz yapmak her zaman her koşulda olduğu gibi sigara konusunda da büyük bir etkiye sahip bir aktivitedir. İnsanların sigara kullansın ya da kullanmasın yapması gereken en önemli şey olan egzersiz insan sağlığında çok önemli bir yere sahiptir. Vücut direncini ve gücünü yüksek tutan insanların genellikle daha uzun ve daha sağlıklı yaşadıkları görülmektedir. En nihayetinde buna en büyük örnek yaşam tarzları gün içerisinde çalışmak olan Anadolu insanlarıdır. Sigara kullananlar içinde hali hazırda yapması tavsiye edilen bir aktivite olan egzersiz ramazan ayında önemini daha da göstermiş olacaktır. Egzersiz yapmanın en basit tabiriyle günlük yürüyüşlere çıkmanın ciğerlere büyük fayda sağladığı görülmektedir. Bu nedenle tüketicilere her zaman önerilen unsur olmuştur.

Sigara İçme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Gerek ramazanda sigara kullananlar olsun gereksen gündelik hayatta sigara kullananlar fark etmeksizin hepsinin sigara içme konusunda belli başlı alışkanlıkları vardır. En kolay örnekleri ile dilden dile dolaşan bir tabirden bahsedelim “yemekten sonra da sigara iyi gidiyor” sözü gibi. İnsanlar sigara içmelerinden bir süre geçtiği zaman belirli alışkanlıklarda sigarayı hayatlarına yerleştirirler. Yemek sonrası, bir yere gitmeden önce, mutfakta, kapı önünde her zaman fark etmeseler de kendilerini iyi hissedecek bir alışkanlığa sahiptirler. İşte yapılması tavsiye edilen bir şeyde bu alışkanlıkları değiştirmeleri olacaktır. Yemek sonrası değil de yemekten 2 saat sonra içmeyi alıştırmaları psikolojik olarak onları sigaradan uzaklaştıracaktır.

Destek Alın

Ramazanda sigara kullanımı her ne kadar tüketiciler için zarar teşkil etse de sigara her zaman zararlı bir ürün olmaktan çıkmayacaktır. Saydığımız bu ipuçlarında sigara bırakma konusunda en çok tavsiye edilen ve en çok kullanılan yöntemi sizler için sonra bıraktık. Gerek hastaneler gerekse bu konu için kurulan kuruluşlar sigara bırakmak için buralardan destek alması tüketici için en sağlıklı yöntem olduğu görülmektedir.

Sigarayı Bırakmanın Sağlığa Faydaları

Tüketiciler ramazanda sigarayı bırakacak olurlarsa vücutlarında değişimi gelişimi ramazan ayı içerisinde fark edeceklerdir. Bütün bu zararlı gördüğümüz sağlığımızı etkilediği gördüğümüz etmenlerden uzak durmak tabi ki de insan sağlığı için büyük bir adım olacaktır. Tabi ki sadece bu zararlardan kurtulmakla kalmayacak yeni faydalarda sağlayacaklardır. Bu faydalara şimdi bir göz atalım.

Sigarayı bırakmanın faydaları
Sigarayı bırakmanın faydaları

Solunum Sistemi İyileşir

Sigarayı bırakan insanları en çok rahat ettiği konulardan birisi de solunum sistemidir. Ramazanda sigarayı bırakanlar olsun gündelik hayatta sigarayı bırakanlar olsun her zaman öksürmekten, nefes daralmalarından kurtuldukları için rahat bir nefes aldım diyebileceklerdir.

Kalp Sağlığı İyileşir

Ramazanda sigara kullanan insanların kan değerleri ve kalp ritimleri oruç tutarken sigara içtikleri için farklı görülmektedir. Sigarayı bırakmanın hem ramazanda hem de gündelik hayatta insan sağlığına en büyük etkilerinden birisi de kalp sağlığıdır. İyileşme süreci solunum sistemi kadar hızlı olmasa da sigarayı bırakmak zamanla kalp sağlığınıza büyük fayda sağlayacaktır.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Ramazanda sigara kullanan insan hali hazırda vücutlarını zorladıkları için sigara ekstra bir zorluk olacaktır. Sigara kullanan insanlar da yavaş yavaş da olsa cilt sorunları görülmektedir. En basit tabirle sigara kullanan insanlar kullanmayanlara bilimsel olarak daha hızlı yaşlanacaklar.

Mide ve Bağırsak Sağlığı İyileşir

Sigarayı bırakmanın mide ve bağırsak sağlığı üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Sindirim sisteminiz daha iyi çalışır ve kabızlık gibi sorunlar azalır. Ramazanda sigara içen insanların iştah konusunda görmüş olduğu zararlarda bu şekilde kalkmış olur.

Sonuç

Ramazanda sigara tüketen insanlar için ramazan ayı büyük bir fırsattır. Ramazanda sigara tüketimi oruç tutanlar için gün içinde olmadığı için ramazanda sigarayı bırakmak daha kolay olacaktır. Ramazanda sigarayı bırakmak, solunum sistemi, kalp, cilt, mide ve bağırsak sağlığı üzerinde birçok fayda sağlar. Ramazanda sigara tüketen ve bırakmak isteyen kişilere ise kendinize hedefler belirleyin, sigara içme alışkanlığınızı değiştirin, egzersiz yapın ve destek alın diyebiliriz. Ramazanda sigara içme konusunda sizleri bilgilendirdiysek ne mutlu bizlere. Hangi diğer farklı koşullarda sigaranın zararları artmaktadır merak ediyorsanız eğer aşağıdaki konulara göz atmanızı tavsiye ederiz.

  1. Diş Çekimi Sonrası Sigara Kullanımı 
  2. Gebelikte Sigara Kullanımı
  3. Burun Ameliyatı Sonrası Sigara Kullanımı