520 Sigaraları: Türkiye’deki Popüler Adıyla Kalpli Sigaralar

520 sigara
520 sigara

Türkiye’de markasını sıkça gördüğümüz fakat diğerlerine göre daha az bilinen 520 sigaralarından bahsedeceğiz. Sigara dediğimizde akıllara ilk gelen sigaralar tabi ki de seri üretim olan paket sigaralardır. Bağımlılık ürünü olan sigaralar tüketiciler tarafından vazgeçilmeyen ürün olmuştur. Zararları artık tüm dünya çapında bilinen sigaralar her zaman büyük bir haz ürünü olmuştur. 21. yüzyıla girdiğimizde bu zararlar artık içicilerin dikkatini çekecek şekilde aktarılmaya başlamıştır. Hatta bir çok caydırıcı unsur göz önüne alınmıştır. Bunlardan en önemlisi her yerde her alanda içilen sigaralara kapalı alan yasağı gelmesi olmuştur.

520 Sigaraları halk arasında Kalpli Sigara olarak bilinmektedir. Bir çok tütüncü 520 adlı sigarayı bilemeyebilir. Satın almak için Kalpli Sigara demeniz daha iyi olacaktır

2008 yılında onaylanan yasa ile sigaraların artık kapalı mekanlarda içilmesi yasaklanmıştır. Cezası ise kapalı mekanlarda asılan uyarı afişlerinde belirtildiği üzere ücrete tabii tutulmuştur. Uygulanmaya başlandığı anda gündemde olan bir caydırıcı unsur ise paketlerinin tasarımı olmuştur. Sigara paketlerinin üzerinde, oluşacak hastalıkların fotoğrafları sansürlenmeden basılmaya başlanmıştır. Fakat bu da aktif içicileri caydırmakta zor olmuştur. Vazgeçilmesi zor olan bu sigaraların tabi ki de kullanımı arttıkça tarih boyunca çeşitleri de artmıştır. Bu sigaraların bazıları hafif bazıları ağır olsa da hepsi içicilerin istekleri değerlendirilerek yapılmış sigaralardır. Tabi ki gelişen ve değişen dünyada artık tüketicilerin dikkatini çekmek seri üretim sigaralar için zor olmuştur. Günümüz dünyasında da bu değişen düzene en güzel dikkat çeken sigaralar 520 sigaraları olmuştur.

520 Sigaraların Tarihi

520 Sigaraları, 1998 yılında ülkemizde üretimine başlanan bir sigaradır. İlk olarak İstanbul’da bir sigara fabrikasında üretilen bu sigaralar, kısa sürede özellikle tasarımı ve çeşitleri ile popüler hale gelmiştir. Sigaraların adı ise, paketlerin üzerindeki “520” yazısı nedeniyle verilmiştir. Bu sigaraları popüler yapan şey ise filtrelerinde bulunan kalp detayı olmuştur. Sigara içicileri için popülariteye bağlı günümüz dünyasında bu sigaraları içip paylaşmak bir etkileşim unsuru olmuştur. Tabi ki bir diğer unsurda merak olmuştur.

520 Sigaralarının Çeşitleri Nelerdir?

Kalpli sigaraların cezbedici bir unsuru olarak görülen faktörde çeşitlerinde ki farklılıklardır. 520 Sigaraları geleneksel sigaralardan farklı olarak aromalı da üretilen bir sigaradır. Çeşitleri içerisinde elma, çilek, kavun, kral meyvesi, böğürtlen gibi aromalar ve bunların yanı sıra mentollü olanı vardır.

Kalpli Sigara
Kalpli Sigara

520 Sigaraların Türkiye’de Popüler Olma Nedenleri

Fiyatları

Günümüz ekonomik şartlarında insanlar seri üretim paket sigaralar yerine tütün ile elde sarma sigaraları tercih etmeye başlamışlardır. Kullanıcılar sigara tüketiminde ilk etken unsur olan fiyat konusunda düşünmeye başlamışlardır. Bunlardan birkaçı fiyat değişimlerine rağmen tükettikleri markalardan vazgeçmese de kalan yüzde ya toplu ve ucuz sigara alarak sürümden kazanmış ya da tütün alarak ekonomik açıdan rahatlamıştır.

520 sigaralarının tercih sebebi de tam olarak toplu satılıyor olmasıdır. 520 sigaralarının güncel piyasa fiyatları karton olarak 3 karton (30 paket) 600 Tl 4 karton (40) paket ise 700 Tl olmuştur. Bu nedenle de tüketicilerin bir kısmının tercih sebebi olmuştur.

Lezetleri

Geleneksel seri üretim sigaralar lezzet açısından ya ağır içim ya da hafif içim olarak tabir ediliyor. Sigaraya yeni başlayan veya ağır içim sigaraları tüketemeyen bazı tüketiciler genelde sigara tercihlerini içim kolaylığına göre sabit tutuyorlar ve sürekli aynı sigaradan içmeye özen gösteriyorlar.

520 sigaralarındaki hafiflik de bu tüketiciler tarafından cezbedici bir unsur olmuştur. Diğer seri üretim sigara markaları kadar satış noktası az olmasına rağmen sadece içim hafifliği nedeniyle 520 sigaralarının da sabit içicileri olmuştur. Bunun yanı bu sigaraları tüketicilerin tercih etmesinin bir sebebi de bazı paketlerinin elma, çilek, kavun, böğürtlen gibi aromalarının olmasıdır.

Ambalajı

Günümüz popüler kültüründe hangi ürünü alıyorsak alalım her zaman ambalaj, marka vs. unsurlar büyük bir etmen olmuştur. 520 sigaraları da ambalaj tasarımı konusunda günümüz popüler kültürüne ayak uyduran bir sigara markası olmuştur. Paketlerin üzerindeki “520” rakamı ve tasarımı, tüketicilerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca, farklı renk ve desenlerde ambalajlar da bulunmaktadır.

Tasarımı

520 Sigaralarını tasarım konusunda ambalaj başlığı altında almama nedenimiz tasarım konusu olarak çok ayrı bir özelliğe sahip olmasıdır. Popüler kültürde kalpli sigara olarak tabir edilen 520 sigaralarının tüketici tarafından günümüzde tercih edilmesinin en büyük nedeni kalp detayıdır. Geleneksel sigaralardan farklı olarak 520 sigaralarının filtre kısmında herkesin dikkatini çeken bir unsur bulunmaktadır. Filtre kısmında kalp şeklinde küçük bir iz olan 520 sigaraları çoğu sosyal medyada da dikkatleri üzerine çekmiştir.

Kolay Erişilebilirlik

Geleneksel sigaralar günümüzde artık zincir marketlerde bile satışa sunulmuştur. Gerek markette gerekse tütüncü gibi yerlerde bulunan seri üretim sigaraların en büyük kolaylığı da haliyle erişim kolaylığı olmuştur. 520 sigaraları geleneksel sigaralar kadar olmasa da erişim kolaylığı bakımından avantajlı bir sigara konumundadır. Genellikle 2 tütüncüden birinde artık bulunan kalpli sigaralar tütüncüler dışında en büyük erişimi e-ticaret sayfalarıdır. Günümüz teknolojisinde pandeminin de etkisiyle e-ticaret döndüğümüz alışveriş modelinde artık bir ürüne veya hizmete ulaşmak çokta zor olmamaktadır. Bu sigaralara da aynı şekilde e-ticaret’in kolaylığı ile ulaşılmaktadır.

mentollü kalpli sigara
mentollü kalpli sigara

520 Sigaralarının İçeriği

Nikotin İçeriği

Sigaraların en çok zarar veren maddesi hatta içilmemesine sebep olan en zararlı maddesi olarak bilinen nikotin her sigarada olduğu gibi 520 sigaralarının içerisinde de yer almaktadır. Sigaradan kaynaklı sağlık sorunlarının bir numaralı etken maddesi olan nikotin her zaman tütün ürünlerindeki en zararlı madde ünvanına sahip olacaktır.

Katkı Maddeleri

Sigaralar konusunda bu zamana kadar en çok konuşulan konu da içerisindeki nikotin haricinde ki maddeler olmuştur. Birçok hastalığın sebebi olan bu maddeler sigara içenler için caydırıcı bir neden olmuştur. Karbonmonoksit, arsenik, metanol… gibi maddeler hem geleneksel sigaralarda hem de 520 sigaralarında yer almaktadır.

520 Sigaralarının Kullanımının Zararları

Sigara Dumanının Zararları

Genel olarak tüm sigaralar için geçerli olan bir zararından bahsedelim. Sigara dumanının en büyük zararı aktif içiciler haricinde sigara dumanına maruz kalan pasif içicilere de etki etmesidir. Her ne kadar sigara tüketmiyorsa da sigara içenin yanında bulunan kişiler pasif içicilerdir. Bu dumanlardan gerek aktif içenler gerekse diğer dumandan etkilenen kişiler etkilendiği için alınan en güzel önlem kapalı mekanda sigara içme yasağıdır.

Solunum Yolu Hastalıkları

Diğer sigaralarda olduğu gibi kalpli sigaralarında tüketimi sonucunda insan vücudunda oluşacak ilk zarar bildiğimiz üzere solunum yolları olacaktır. Sigara dumanı, solunum yollarını tahriş eder ve bu da öksürük, nefes darlığı ve hırıltı gibi belirtilere neden olabilir. Bu belirtilerin son aşamasında ise kalıcı olarak tüketicilerde astım, KOAH gibi hastalıklara davetiye çıkarır.

Kalp ve damar hastalıkları

Hangi sigara olursa olsun tüketimi sonucunda oluşacak bir diğer sağlık sorunu da kalp ve damar hastalıklarıdır. İçimi hafif diye tabir etsek de 520 sigaraları diğer sigaralar gibi kan damarlarının daralmasına ve kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalmasına neden olabilir. Bu da kalp krizi, inme ve dolaşım sistemi hastalıklarına neden olabilir.

Kanser

Sigara içenlerin vücutlarında zarar gördüğü ilk organ genellikle akciğer olmuştur. Sigara içmek, akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne neden olabilir. Sigara dumanı, vücuttaki hücrelerde DNA hasarına neden olabilir ve bu da kanser oluşumuna neden olabilir.

520 slim fresh sigara
520 slim fresh sigara

Sonuç

Popüler kültür açısından önemli yere sahip olan 520 sigaraları akılda kalan tabiriyle kalpli sigaraları tanımış olduk. Tüm bu anlattıklarımızı kısaca özetleyecek olursak. 520 sigaraları, Türkiye’de oldukça popüler olan bir sigara markasıdır. Daha ucuz olmaları, hafif lezzetleri ve dikkat çekici ambalajları, tüketiciler arasında popüler olmalarına neden olan faktörlerdir. Ancak, 520 sigaralarının içeriği ve kullanımının sağlık üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Solunum yolu hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları ve kanser, kalpli diye tabir ettiğimiz sigaraların kullanımının olumsuz sonuçları arasındadır.

 

Farklı sigara aromaları arayan diğer kullanıcılarımız için aşağıdaki sigara markalarını da deneyebilirsiniz.

  1. Ome Sigara
  2. Sobranie Sigara