Sigarada Bulunan Arseniğin Zararları Nelerdir?

Arseniğin Zararları Nelerdir
Arseniğin Zararları

Arseniğin zararları, sigara içen kişiler için akciğer ve deride kendisini göstermek ile birlikte; ölümcül düzeydedir.

Vücudun inorganik arsenik ile akut zehirlenmesi mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı ile karakterizedir. Hastalar ayrıca şiddetli ishal ve ensefalopati yaşarlar.

İnorganik arseniğe uzun süreli maruz kalma, kronik zehirlenmeye ve çoklu sistem hastalığına neden olabilir. Bu toksisite, hücresel enerji yollarında ve DNA sentezi ve onarımında yer alan 200’den fazla enzimin etkisizleştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Arseniğe maruz kalmanın temel fizyolojik etkileri, sıvı kaybı ve hipotansiyonla sonuçlanan küçük kan damarlarının geçirgenliğinin artmasıdır. Bu, bağırsak delinmesi, siroz ve karaciğer nekrozu ile takip edilebilen bir inflamatuar cevaba yol açar.

Arseniğin Zararları
Arseniğin Zararları

Kardiyotoksisite, arsenik maruziyetinin nadir fakat ciddi bir etkisidir. Tek bir akut arsenik zehirlenmesi epizodunun sonucu olabilir veya ağır endüstriyel ve tarımsal maruziyetle ilişkili uzun süreli bir durum olabilir.

İnorganik arseniğin, ateroskleroza katkıda bulunan endotel nitrik oksit sentazını inhibe ettiği gösterilmiştir. Pıhtılaşma ve enflamasyonda ortaya çıkan değişiklikler, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere kardiyak bozukluklara yol açabilir [IARC 2004].

Akut arsenik zehirlenmesinden sonra atipik ventriküler taşikardi bildirilmiştir ve bunun ATP’ye duyarlı potasyum kanalının etkisizleştirilmesinden ve ardından kalbe sodyum akışını kontrol eden iyon kanallarının inhibisyonundan kaynaklandığına inanılmaktadır. Çok tehlikeli bir durumdur çünkü hızla konjestif kalp yetmezliğine ve şoka ilerleyebilir.

Sigaranın içerisinde arseniğin zararları olduğu gibi yüzlerce zararlı madde bulunmaktadır. Tüm bu maddeler hakkındaki bilgileri web sitemizin ilgili kategorisini ziyaret edebilirsiniz.