Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte Sigara Kullanımı

Bilindiği üzere sigara vücuda birçok zararı bulunan, içinde zararlı 4000’den fazla kanserojen madde bulunduran sağlığımıza karşı bir risk yaratan maddedir. Peki ya gebe kadınlar için sigara kullanmanın ne gibi riskleri vardır? Sigarayı bırakmak için kullanılan ürünler bebeğe zarar verir mi? Sigara ve hamilelik hakkında merak ettikleriniz varsa bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sigara sağlığa birçok zararı bulunan kanserojen bir maddedir ve gebelik ve sigara aynı anda yürütülecek bir şey değildir. Eğer sigara kullanıyorsanız bırakmalı, eğer bırakamıyorsanız bile bu süreç içerisinde içmemelisiniz.

Sigara İçmek Doğurmayı Engeller Mi?

Eminiz ki sigaranın kıyafetlerin kötü kokmasına neden olduğunu, cilde verdiği zararları, solunum yolu ve bronşları tıkayıp zarar verdiğini, akciğer kanserine sebebiyet yarattığını biliyorsunuzdur. Şuanda gebe iseniz veya gebe olmak gibi bir planınız var ise ve sigara kullanıyorsanız, geç olmadan bırakmayı düşünmelisiniz. Sigara gebe kalmanıza engel olabilir. Ayrıca sigara dış gebeliğe sebep olabilir.

Gebelikte Sigara Kullanmanın Bebeğe Etkileri Nelerdir?

Gebelikte sigara kullanımı, bebeğin sigaranın içinde bulunan karbonmonoksite maruz kalmasına neden olur. Bu durumda bebek oksijen ve besin almada problem yaşar. Bebeğin sigaranın içinde bulunan bağımlılığa neden olan nikotine maruz kalması, bebeğin kalp atış hızını arttırır, fetüs zamanında solunum hareketlerinin yavaşlayıp azalmasına neden olur. Gebelik sürecinde sigara içmek sadece anne karnında bebeğe zarar vermekle kalmaz, bebek doğduktan sonra da bebeğin sağlığına zarar verebilir. Gebelikte sigara kullanımı, doğacak çocukların doğurganlığını bile etkileyebilmektedir.

Gebelikte Sigara Bırakma Ürünlerinin Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Sigaradan vazgeçemiyorsanız ve bırakmakta zorlanıyorsanız kullanabileceğiniz nikotin bandı, nikotin sakızı, nikotin pastili veya burun spreyi kullanmadan önce doktorunuza danışmak sizin için daha doğru olacaktır. Eğer doktorunuz da uygun görürse bu ürünleri kullanmanız, bebeğinizin zarar göreceği birçok kimyasal maddeye engel olur ve sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlar. Eğer nikotin içermeyen bir tedavi yöntemi düşünüyorsanız doktorunuza danıştıktan sonra antidepresan alternatiflere başvurabilirsiniz.

Bu yazımızda gebelikte sigara kullanımının bebeğe zararları nelerdir, ne gibi sorunlara yol açar, gebelikte sigara bırakma ürünleri kullanılabilir mi bunları açıkladık. Eğer gebeyseniz ve sigara kullanıyorsanız hem kendi sağlığınıza hem de doğacak bebeğinizin sağlığına zarar gelmemesi için sigarayı hızlı bir şekilde bırakmalısınız. Daha fazla bilgi için web sitemizi takip edebilirsiniz.

Yazımızda kullandığımız bilgilerin daha detaylı hali için linke tıklayabilirsiniz.