Nikotin Zehirlenmesi Nedir?

Nikotin Zehirlenmesi Nedir?
Nikotin Zehirlenmesi Nedir?

Nikotin günlük hayatta sigara, puro gibi ürünlerde karşımıza çıkabilecek olan, bağımlılık yapan kimyasal bir maddedir. Ayrıca çiğneme tütünü, enfiye, pipo tütünü ve geleneksel bitki ilaçlarında da bulunur. Fazla tüketim başta olmak üzere birçok Nikotin Zehirlenmesi nedeni bulunur.

Nikotin Zehirlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Nikotin sigaralar, purolar, e-sigaralar (vapes olarak da adlandırılır), dumansız tütün (çiğneme veya enfiye) ve nikotin sakızı, bantları ve pastiller dahil olmak üzere birçok farklı tütün ürününde bulunan bir kimyasaldır. Bu maddelere karşı bu kadar bağımlılık yapan ve insanların bunlara ulaşma isteğini artıran ana maddedir.

Ayrıca çok miktarda alındığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir zehirleyicidir. Diğer şeylerin yanı sıra kusmaya, baş dönmesine ve hatta ölüme neden olabilir.

Tütün insan vücuduna zararlı birçok kimyasal içerir. Bunlar arasında nikotin, karbon monoksit, arsenik ve amonyak bulunur.

Sigara içenler bu kimyasalları ciğerlerine salan yanan tütünden dumanı solurlar. Bu olduğunda bu toksik kimyasallar kan dolaşımına emilir ve kalbi, karaciğeri ve diğer organları etkiler.

Bir sigarada emilen nikotin miktarı çok azdır, bu nedenle aşırı doz almak için fazla bir şey gerekmez. Ancak cildinize biraz sıvı nikotin dökerseniz veya gözünüze kaçarsa, bu tehlikeli olabilir.

2011 yılına kadar nikotin zehirlenmelerinin çoğu sigara dumanına maruz kalmayla ilgiliydi, ancak şimdi zehir merkezleri e-sigara ve sıvı nikotin maruziyetiyle daha fazla ilgilenmeye başladı. Bunun nedeni, bu sıvı ürünlerdeki nikotin konsantrasyonunun diğer birçok tütün ürününden daha yüksek olmasıdır.

Nikotin Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Çok fazla nikotin alırsanız bu durum birçok soruna yol açabilir. Semptomlar mide bulantısı, kusma, ishal ve kan basıncınız ile kalp atış hızınızdaki değişiklikleri içerir.

Siz veya tanıdığınız biri nikotine maruz kaldıysa yapılacak en önemli şey hemen tıbbi yardım almaktır. Nikotin bir zehirdir ve vücudunuzda ciddi hasara neden olabilir.

Aldığınız nikotin miktarına bağlı olarak etkilerini göstermesi iki saat gibi kısa bir süre alabilir. Bazı kişilerde sigara içtikten veya nikotin yerine geçen bir ürün kullandıktan sonra baş ağrısı, terleme veya titreme olabilir.

Çoğu durumda nikotin zehirlenmesine büyük miktarda sıvı nikotin veya yüksek güçlü bir buharlaştırıcının yutulması neden olur. Bununla birlikte bir kişi yanlışlıkla nikotine dokunduğunda veya nikotine soluduğunda da olabilir.

Nikotine maruz kaldıysanız hemen yardım alabilmeniz için belirti ve semptomları anlamanız önemlidir. Bir doktor size panzehir ve aktif kömür sağlayabilir. Diğer tedaviler nefes almakta güçlük çekiyorsanız oksijen vermek için bir vantilatör ve düşük tansiyonu tedavi etmek için intravenöz (IV) sıvıları içerebilir.