Burun Ameliyatı Sonrası Sigara Kullanımı

Burun ameliyatı sonrası sigara kullanımı

Burun ameliyatı sonrası sigara kullanımı birçok kişi tarafından hafife alınsa da sağlık açısından birçok problemi beraberinde getirecektir. Bu nedenle burun ameliyatı olan hastaların bir süre boyunca sigara kullanımından uzak durması, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Günümüzde birçok insan kimi görüntü amaçlı, kimi sağlık amaçlı burun estetiği ameliyatı olmaktadır. Burnunuzdaki işlev, görüntü ve yapı bozukluğunu gidermek için başvurulan bu ameliyat türü, eğer tanıdığınız ve başarılı bir doktora yaptırırsanız başarı oranınızı arttıracak bir estetik uygulamadır.

Doktorunuzun doğru yöntem ve tekniklerle dikkatli bir şekilde ameliyatınızı uygularsa elbette ki iyileşmeniz çok kısa sürecektir. Fakat sadece doktorun iyi olmasıyla bu iş bitmez. Sizin de bu süreçte dikkatli olup doktorunuzun kararlarını uygulamanız gerekmektedir.

Sigara bu durumda ameliyatın başarısızlığına sebep olacak en önemli maddelerden biridir ve çok zararlıdır. Sigaraların nikotin oranları hakkında yazmış olduğumuz yazımıza göz atarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdi ise burun ameliyatı öncesi, burun ameliyatı sonrası sigaranın etkilerinden bahsedelim.

Burun Ameliyatı Öncesi Sigara Kullanımı

Herhangi bir nedenle (Estetik ya da sağlık sorunu kaynaklı) burun ameliyatı öncesi sigara kullanımı kesinlikle riskli bir eylemdir. Bu nedenle alanında uzmanlaşmış doktorların konu hakkındaki ortak görüşü sigara kullanılmaması yönündedir.

Burun ameliyatları doktorunuzun doğru teknik ve tecrübeleri ile başarılı ve konforlu bir ameliyat geçirmenizi sağlar. Fakat dediğimiz gibi size de bu noktada önemli sorumluluklar düşmektedir. Kritik bir ameliyat sürecinden bahsediyoruz dolayısı ile hasta ameliyat olmadan önce eğer mümkünse sigarayı bırakmalı, yok eğer yapamıyorsa da önemli derecede azaltmalıdır. Aksi halde ameliyat sonrasında problem yaşanabilir. Sigaranın bırakılması veya azaltılmasını belirtmemizin sebebi, anestezi sürecinde bir problem olmadan atlatmak ve ameliyat esnasında sigara kaynaklı herhangi bir problem yaşamamaktır. Aksi halde ameliyat bittiğinde hala anestezi etkisi devam edebilir, ameliyat sonrası ağrıların artmasına yol açabilir ve hasta fazlasıyla acı çeker. Kesinlikle bu durumları yaşamamanız adına sigarayı bırakmanız, bırakamıyorsanız bile azaltmanızı öneririz.

Sigara kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de gebelik durumudur. Hamilelikte sigara kullanımı hakkında yazmış olduğumuz detaylı yazıya bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Burun Ameliyatı Sonrası Sigara Kullanılmalı Mı?

Burun ameliyatınızın başarı oranını ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi olumsuz etkileyen en önemli etkenlerden biri sigaradır. Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler ve vücudun oksijen taşımasını engelleyip azaltan kimyasallar burnunuzun içindeki hasarın iyileşme süresini geciktirir.

Burun ameliyatınızdan sonra burnunuzun içine silikon tamponlar takarlar. Kullanılan bu tamponlar sizin daha rahat nefes almanızı sağlayacak ancak ameliyat sonrası mutlaka burnunuzda kalıntılar kalacak ve bir tıkanıklık durumu olacaktır. Bu tıkanıklıkların giderilmesi ancak damarların oksijeni iyi taşımasına bağlıdır ve sigara bu durumu engelleyerek yaralarınızın iyileşmesini engeller, burnunuza zarar verir. En zararsız sigara markalarını tercih etseniz dahi durum bu şekilde olacaktır.

Bu yazımızda burun ameliyatı öncesi ve burun ameliyatı sonrası sigara kullanımının ameliyata olan etkisini, ameliyat sonrası iyileşme sürecini nasıl etkilediğini, buruna nasıl zararlar verdiğini anlattık. Umarız siz de sigara içmiyorsanız hiç içmez, eğer içiyorsanız da kısa süre içinde bırakırsınız. Daha fazla bilgi için web sitemizi takip edebilirsiniz.

Kaynak